Újfajta szociális diákképzés alapjai

2015-03-09 15:30:00 superadmin

hírkép

A Humanitás Szociális Alapítvány 2015 február végén zárta le foglalkoztatási programjának első, 12 hónapos szakaszát, amelynek keretében a középiskolásokat célzó szociális érzékenyítő programokat egy új módszerrel közvetítette a diákok felé.



A TÁMOP-1.4.1-12/1 projektek célja a fiatalok foglalkoztatásának, munkatapasztalatuk megszerzésének elősegítése, valamint a civil szervezetek fejlesztése, a szolgáltatói kapacitások megerősítése. A támogatást elnyerő szervezetek belső kapacitásainak erősítésével az általuk nyújtott szolgáltatások minőségének javítását, a változó társadalmi és gazdasági feltételekhez való igazodását szolgálja.

A „Foglalkoztatási program a Humanitás Szociális Alapítványnál” című, TÁMOP-1.4.1-12/1-2013-0315 azonosító számú projekt során az Alapítvány 8.632.952 forint támogatási összeget nyert el, amelynek segítségével két fő főállású munkatársat (felsőfokú végzettségű, 30 év alatti – a programot megelőzően tartósan munkanélküli – fiatalt) tudott alkalmazni Nyíregyházán.  A Humanitás Szociális Alapítvány a támogatás keretében vállalta e két munkatárs munkaviszonyban történő 12 hónapos alkalmazását és azt követően 3 hónapos támogatás nélküli továbbfoglalkoztatását napi 8 órás munkaviszony keretében.

A szociális területet jól ismerő fiatal, diplomás pályakezdő munkatársaknak az volt a feladata, hogy a szociális programokból könnyen átadható, véleményformáló oktatási anyagokat készítsenek, amelyek tréneri módszertannal, a szórakozva tanulás elvét szem előtt tartva kerültek, kerülnek átadásra.

Az oktatás középpontjában három fő terület állt:

1. Empátia

2. Előítéletek kezelése

3. Konfliktuskezelés

Az Alapítvány munkatársai először 2014 nyarán Balatonszemesen, a résztvevő diákok számára ingyenes Fáy Gazdasági Táborban próbálták ki és tesztelték az általuk összeállított rendhagyó tananyagot. Igen pozitív visszajelzés volt számukra, hogy az érdeklődő diákok mellett azok a kísérőtanárok és felnőttek is szívesen részt vettek a tréningeken, akik egyébként a szociális témákkal addig tudatosan nem foglalkoztak.

A program keretében nyíregyházi oktatási intézményekkel együttműködve eddig több száz diákhoz jutottak el a szociális érzékenységet is növelő ismeretek. Az Alapítvány munkatársai a foglalkozások során szerzett tapasztalataikat folyamatosan beépítik a tréningekbe, ezen alapul a tananyag továbbfejlesztése.