Pannonhalma több szlovákiai látogatót vár

2012-11-05 11:58:00 j.protic

hírkép

Nagy médiaérdeklődés kísérte Pozsonyban a Pannohalmi Főapátság fejlesztéséről, turizmusáról és termékeiről tartott sajtóbemutatót, melyre a Magyar Intézet székházában került sor.



A szlovák fővárostól alig 9O kilométerre található idegenforgalmi nevezetteség eddig mintha kimaradt volna a szlovákiai turisták látóköréből. Hisz mint Veiland László Attila értékesítési és marketingigazgató elmondta, évente közel 1OO ezer látogató keresi fel a világ minden tájáról az UNESCO világörökségsének listáján szereplő épületegyüttest, ám a szlovákok nem szerepelnek a leggyakoribb vendégek között, sőt néhány tengertúli országból is több vendég érkezett mint a szomszédos Szlovákiából. Pedig mint elhangzott a Szent Márton hegyén felépült Pannonhalmi Bencés Főapátság látványos épületegyüttese mindenkit elbűvöl. A román stílusú bazilika és altemplom, valamint a gótikus kerengő az évszázadok során barokk és klasszicista stílusú épületrészekkel egészült ki, amelyek a Főapátság mai arculatát meghatározzák.

1996-ban a Főapátságot és közvetlen természeti környezetét a világörökség részévé nyilvánította az UNESCO, melynek egyik jótékony hozadéka a turizmus fellendülése volt. Az elmúlt 10 évben olyan fejlesztések zajlottak, zajlanak most is Pannonhalmán, melyek a minőségi idegenforgalmat szolgálják. 2003-ban fogadták el A világörökségi helyszín környezetének rendezési és fejlesztési tervét.s ugyanebben az évben épült fel a Pannonhalmi Apátsági Pincészet, mely elsősorban a borkedvelőket vonzza. Folyamatosan folyik a turisztikai szolgáltatások, infrastruktúra fejlesztése (parkoló építése, gasztronómiai és kereskedelmi szolgáltatások bővítése) . Fontos eseményre kerül sor 2014 őszén – ekkora tervezik ugyanis a Pannonhalmi Apátsági Major Látogatóközpont – az első magyar regionális kiállítótér megnyitását

Az évente mintegy 100ezer vendéget fogadó Apátságban jelenleg is 40 bencés szerzetes él és dolgozik. A 996-ban Pannónia Szent Hegyén letelepedett bencés szerzetesek a kezdetektől fogva szoros kapcsolatban voltak a rómaiak által meghonosított szőlőtermesztéssel és borkészítéssel, évszázadokon át mindig az adott kor legmagasabb szintű szőlő- és borkultúráját művelték. A századokon át megszakítás nélkül működő monostorban óriási tapasztalatot halmoztak fel a gyógyítás terén is, könyvekben, receptúrákban lejegyezve, melyek ma is hozzáférhetők. A most élő bencés szerzetesközösség a múlt hagyományaira, a hajdan volt szerzetes-tudósok lejegyzett ismereteire alapozva, azonban a mai kor tudományos és technológiai színvonalán újragondolva folytatja a gyógynövényekhez kapcsolódó tevékenységét. Az Apátság termékeiből rendezett bemutatónak és kostolónak nagy sikere volt a pozsony Magyar Intézetben.