Magyar bringával a legkeményebb versenyén

2012-06-07 14:11:00 V.J.

hírkép

A világ legkeményebb kihívásaként ismert Race Across America versenyen indul Szőnyi Ferenc ultrasportoló. Hogy ne csak a verseny legyen ultra, a kerékpár is igazán különleges lesz.



A mai sajtótájékoztatón jelentette be a 47 éves komáromi sportember, hogy különleges, magyar fejlesztésű Stringbike nyergében fogja letekerni a legkeményebb versenyek Szent Gráljának tartott RAAM távját. A verseny útvonala sivatagokon, 3000 méteres hágókon keresztül halad San Diegóból Annapolisba, ami nem kevesebb, mint 5000 km kerékpározást jelent.

A versenyzőknek 12 napon belül kell letekerni a távot, miközben maguk döntik el, hányszor és mikor pihennek. A flúgos futam 30 éves története alatt általában csak a versenyzők fele éri el a célvonalat.

Szőnyi Ferencnek már gyakorlata van az extrém sportteljesítmények terén, hiszen a 47 éves komáromi vállalkozó 2010-ben, Mexikóban hússzor teljesítette egyben az Ironman távját –  ez összesen 76 km úszást, 3600 km kerékpározást és 844 km futást jelent – amivel az első lett. A nevéhez fűződik még a 24 órás kerékpározás magyar csúcsa és a tízszeres Ironman világcsúcsa is.

 

A mostani RAAM nemcsak a feltételek miatt lesz különleges, de különleges a bringa is, amivel Ferenc nekivág a távnak. Az összegyűlt újságírók és fotósok gyűrűjében ott állt a különleges hazai fejlesztésű Stringbike melyet sokan a XXI. Század Rubik-kockájaként emlegetnek. A bringa az eddigi hagyományos lánchajtás helyett sokkal kifinomultabb hajtásrendszert használ, melyet a tervezők Szőnyi Ferenc segítségével most egy kifejezetten versenyzésre alkalmas Carbon Stringbike építettek. Ennek bemutatására nincs is jobb alkalom a Race Across America versenynél. A gép magyar alapanyagokból épült Csepelen. A győzelem mellett az is cél, hogy minél többen ismerjék meg ezt a különleges magyar fejlesztést és a magyar termékeket. Az idei versenyen Szőnyi Ferencet az OTP Bank szponzorálja. A legnagyobb hazai lakossági bank a PortfoLion Zrt.-n keresztül 265 millió forintos befektetést is vállalt a magyar innováción alapuló, láncnélküli Stringbike kerékpárok hajtásrendszerének gyártásában és értékesítésében. A bankcsoport hagyományosan fontos feladatának tartja az olyan kezdeményezések felkarolását, melyek nagyobb közösségnek szólnak, ami Szőnyi Ferenc esetében különösen érvényes, hiszen fiataloknak és időseknek is követendő példát jelent teljesítményével. Tehát, a Stringbike-kal a kerékpárosok legfeljebb a láncaikat veszthetik el.

A Stringbike sikere a magyar műszaki fejlesztés hatalmas sikere lehet a világban.  Ilyen konstrukciójú bringa még soha nem indult a RAAM történetében. A nagy verseny június 13-án indul, két magyar unikummal, keresztül Amerikán.



A világhírbe teker a Magyar Ironman