Borváros Budafok alatt

2012-04-20 08:24:00 V.J.

hírkép

Igazi földalatti borlabirintus várja a látogatókat Budafokon. Elkészült a bor skanzen, a Borutca, az említett bortermelő régiók pince-homlokzatai, az autentikus szőlőhegyi kápolna, muzeális, faragott hordósor, a borászathoz kapcsolódó mesterségek és gyermek játszóház.



Befejezéséhez érkezett a Borváros projekt. A budafoki földalatti Borváros csodálatos világában tíz híres - a Badacsonyi, Balatonboglári, Egri, Etyek-Budai, Mecsek-aljai, Somlói, Soproni, Szekszárdi, Tokaj-Hegyaljai és Villányi - borvidék jellemző pincehomlokzataival ismerkedhetnek meg a látogatók, miközben a pincekultúrába is betekintést nyerhetnek.

Magyarország 22 borvidéke, illetve 6 borrégiója 11 témában került feldolgozásra a Borvárosban. Miután a vendégek végigjárták a Borvárost, nem csak a muzeális borászati eszközökről fognak tudni otthon mesélni, hanem a hazai borkészítés tradícióiról és történetéről is. A Borváros egyik legfontosabb érdekessége, hogy a jelenleg használaton kívüli egykori pinceágak új funkciót kaptak.

Az 1800-as évek végére már több mint 300 borospince működött Budafokon. A sokak által 100-120 kilométer hosszúra becsült pincerendszer a borászat mellett otthont adott a pezsgő- és konyakgyártásnak is, majd a XIX. században a borkereskedelemé lett a főszerep. A borkereskedők az egykori Promontor pince labirintusaiban tárolták boraikat, így Budafok a főváros, az ország és Közép-Európa borkereskedelmének központja lett.

A Borváros tegnapi ünnepélyes átadóján felszólaló Németh Zoltán országgyűlési képviselő szerint a budafoki pincerendszer páratlan, varázslatos és lenyűgöző turisztikai látványosság. Az elnyert uniós társfinanszírozású turisztikai projekt jóvoltából lehetőség nyílik arra, hogy Budafok a jövőben a komoly helyi borászati hagyományokra és tradíciókra építve a borturizmusra koncentráljon. A fővárosban Budafokon van egyedül lehetőség arra, hogy harmonikus, természetközeli környezetben borozzunk - bécsi, grinzingi mintára.