Egyre több a határon túli vasárnapi iskola

2023-05-12 00:00:00 Csilla.K.

hírkép

Erősödnek világszerte a hétvégi magyar iskolák, diákjaik száma is nő - mondta Szilágyi Péter, a Miniszterelnökség helyettes államtitkára a hétvégi magyar iskolák önkéntes oktatóinak rendezett módszertani konferencián. Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium helyettes államtitkára pedig azt hangsúlyozta, hogy erősíteni kell a határon túli, magyar gyökerekkel rendelkező fiatalok magyarságtudatát, nyelvtudását és Magyarországhoz való kötődését.

 



 

A IX. Módszertani Konferencián Szilágyi Péter, a nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár kiemelte: az iskolák a világjárványt megelőző mértékű létszámra álltak vissza, azt sok helyütt meg is haladták.

A miniszterelnökségi tisztviselő beszámolt arról, hogy összesen 250 iskola és gyermekközösség létezéséről tudnak a diaszpórában, és mintegy 150 hétvégi magyar iskolával állnak aktív kapcsolatban. Ezek között van egy-egy intézmény, és van, ahol hálózat formájában működnek azl iskolák - jelezte. Hozzátette: a gyermeklétszámok az intézmények méretének megfelelően változóak.

A hétvégi magyar iskolák támogatást kérhetnek oktatási célból terem, helyiség (iroda, raktárhelyiség) bérléséhez, taneszközök (technikai és tárgyi eszközök) beszerzéséhez, szakmai módszertani segédanyagok és tankönyvek beszerzéséhez, kiadásához és fejlesztéséhez. Szintén kérhető hozzájárulás az oktatók béréhez, utazási költségeihez, valamint honlap létrehozásához és fejlesztéséhez.

Szilágyi Péter szólt a szakmai együttműködésről a győri Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Karával a diaszpórában magyar nyelvet és kultúrát oktatóknak tartandó akkreditált továbbképzésről. Az első évfolyam 2022 februárjában kapott oklevelet, a 2022/23-as képzésben 25-en vesznek részt.

Beszámolt a Welcome Office - Hazaváró Irodáról, amely új lehetőség azoknak, akik véglegesen vagy ideiglenesen hazatelepülnek Magyarországra. Az irodában egyablakos ügyintézésre lesz lehetőség a nap 24 órájában, telefonon minden hazatelepüléshez szükséges ügyben (például társadalombiztosítás, nyugdíjfolyósítás, diplomahonosítás).

Lengyel Miklós, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) helyettes államtitkára a KKM képzési programjai a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyarság részére című rendezvényen kiemelte, hogy a KKM "fontos szakdiplomáciai területnek" tekinti a kulturális és oktatási feladatokat, a minisztérium ezért számos ösztöndíjprogramot működtet a Kárpát-medencei és a diaszpórában élő magyar fiatalok számára.

A képzések kiemelt területe a magyar nyelv oktatása, amit hagyományos nyelvtanfolyamokon túl például részképzések vagy egyetemi előkészítő kurzusok formájában is megvalósítanak - magyarázta. Hozzátette: a nyelvtanulás mellett a hallgatók a magyar kultúra legkülönböző területeihez tartozó tantárgyakból - történelem, irodalom, földrajz, nyelvészet, néprajz - hallgathatnak előadásokat. Közölte: évente 350 külhoni diák vesz részt magyar nyelvi képzésekben.

A külügyi szakember a Balassi ösztöndíjprogram széles pályázati kínálata mellett kitért az idén tízéves évfordulóját ünneplő Stipendium Hungaricum programra is. Ennek célja a külföldi hallgatók bevonzásán keresztül a hazai intézmények nemzetköziesítésének előmozdítása.

Lengyel Miklós beszélt a 2021-ben indult Diaszpóra Felsőoktatási Ösztöndíjprogramról is, amelynek célja, hogy "elősegítse a magyar gyökerekkel rendelkező, diaszpórában élő fiatalok magyarságtudatának, nyelvtudásának fejlesztését, erősítse a Magyarországhoz való kötődésüket." Jelenleg 120 fiatal tanul a program keretében magyar felsőoktatási intézményekben.