Ez a nyaralás más lesz

2020-05-12 11:48:00 Kail

hírkép

Júniusban már mindenki nyitna, de van, aki májustól várja már a vendégeket, legalábbis vidéken, ahol már lehet. Állatkertek, gyógyfürdők, idegenforgalmi attrakciók mellett vendéglők, kávézók, panziók, szállodák is számítanak ránk. De most minden más, mint korábban volt - mondta el az M1 televízió reggeli műsorában Kiss Róbert Richard.



A turisztikai szakújságíró sorolta is, hogy mire kell odafigyelniük a vendéglátóknak: a különböző asztalok megfelelő távolságra legyenek egymástól, a vendégek lehetőleg viseljenek maszkot, de a felszolgálók mindenképpen. Új gazdasági modellekre van most szükség. Ki kell számolni azt, hogy mi hogyan éri meg a szolgáltatónak. Ha kevesebb belépőt adhat, akkor mennyit kérjen érte, hogyan csoportosítsa át a költségeit, hogy rentábilis legyen hosszú távon is a működése. Ezen dolgoznak most a szakemberek, és mindez nem lesz könnyű - véli Kiss Róbert Richard. Vegyük például a szálláshelyek fertőtlenítését. Ezt meg kell tenni minden vendég után, sőt még olyan ajánlások is vannak, hogy pihentessék a szobákat 48 vagy akár 72 óráig is. Kérdés, hogy ez mennyire életszerű. Rengeteg új intézkedés van, amire oda kell figyelni, de ezzel együtt is örül a szakma a nyitásnak - mondja a szakember.

Kis panziókban könnyebb a helyzet, a nagyobb szállodák júniusra, július közepére terveznek nyitást. Mindenki abban érdekelt, hogy termeljen, de nagyon oda kell figyelni. Eddig sok hely svédasztallal megoldotta az étkezést, de most ezt nem ajánlják, hisz ott mindenki hozzányúl sok mindenhez, nagyon gyorsan terjedhet a járvány. Fel kell készülni arra, hogy a sótartókat, evőeszközöket miként teszik le az asztalra, hogyan fertőtlenítik őket. Nagyon sok olyan apróság van, ami tavaly természetes volt, de mostanra nagyon megváltozott. Még a takarító személyzetet is kiképzik arra, hogy fertőtlenítve takarítsanak - meséli Kiss Róbert Richard.

Mindezzel együtt a magyarok fele már utazna belföldön: wellness szállodákba menne, vízpartra vágyik. 12 százalék külföldre indulna, de hogy ezt mikor és hogyan tehetik meg, az kérdés. Bár az egyes, főként tengerparti országok már nagyon nyitnának, a szigorítások, a karanténveszély sokakat elbátorítanak egy nagyobb úttól. Most egy darabig mindenhol a belföldi turizmus hajtja majd a forgalmat - véli a turisztikai szakújságíró.