A járványban a műsorgyártás is más

2020-04-29 09:06:00 Kail

hírkép

Kisléghi-Nagy Rudolffal a tévés munkáról, a bűnügyi újságírásról és a járványhelyzetről beszélgetett Bander Anita.



- A nevedet már több helyről is hallhattuk, de elsősorban a “Riasztáshoz” kapcsolhatjuk. Mesélnél kicsit bővebben magadról? Pontosan mivel foglalkozol most?


- A történet ott kezdődik, hogy 2000-től a Magyar Televízióban dolgoztam szerkesztő-riporterként. 2002 novemberében megkerestek, és hívtak az újonnan induló Hír TV híradójához. Közéleti riportok mellett legfőképpen bűnügyi helyszínekről és bírósági tárgyalásokról tudósítottam. Így szereztem hosszú évek alatt rutint a bűnügyi újságírás területén. Egyre inkább igény mutatkozott a Hír TV-n belül is egy önálló bűnügyi műsorra. 2008 novemberében aztán elindult a„Riasztás”, melynek azóta is kisebb megszakítással a műsorvezetője vagyok. A közel 12 év alatt sikerült az összes meghatározó rendvédelmi szervvel forgatnom, és szinte az összes komolyabb bűnözővel interjút készítenem.

- Mostanában rengeteg időt töltesz a BRFK-nál. Miért?

- Több olyan projekten dolgoztam, ami hónapokig, akár fél évig tartott. Gyakran a szabadidőmben,éjszakákon át is bevetéseken, elfogásokon és bűnügyi akcióban vettem részt. Többször volt lehetőségem a Terrorelhárítási Központtal, a TEK-kel forgatni, de a NAV Merkur kommandójával is kiváló az együttműködésünk. Akárcsak a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságával, ahonnét már a második börtönsorozat forgatására kaptunk engedélyt. Most ezek a forgatások a járványhelyzet miatt szünetelnek. Legutóbbi munkám a BRFK Bűnügyi Bevetési Osztályához kapcsolódik. Ezt még forgatjuk, de annyit azért elárulhatok, hogy hosszú hónapok óta dolgozom a BBO négy alosztályával, az őprofesszionális szakmai munkájukat szeretném bemutatni majd egy hosszabb Riasztás-riportban.

- Milyen hatással van az életedre a koronavírus-járvány? Hogyan változtatta meg a mindennapjaidat?

- A járványhelyzet mindenkit nehéz helyzet elé állít: családokat, barátokat, munkatársakat,munkavállalókat és munkáltatókat egyaránt. Ez egy olyan új helyzet, amivel eddig még egyikünk sem találkozott. Azt hiszem, ebben a kicsit lelassult világban most mindenki tarthat egy kis önvizsgálatot, a különböző korlátozások pedig kicsit talán fegyelmezettebbé teszik majd atársadalmat. A veszélyhelyzet a munkámat is megváltoztatta kissé, leálltak a Hír TV-ben a magazinműsorok, és az erőket most a napi hírgyártásra összpontosították. A Riasztásban dolgozó riporter kollégáimmal a Híradó csapatát erősítjük ideiglenesen, amíg a veszélyhelyzet fennáll.

- Mit gondolsz, mik azok a dolgok amikre az embernek most jobban oda kell figyelnie?

- Kezdeném az egyik kedvenc mémmel, amit az interneten olvastam, hogy most már megvan az első lecke: megtanultunk kezet mosni, most jöhet a második: a köszönés! Persze nem szeretném elviccelni ezt a drámai helyzetet, de valóban egy kis távolságtartás, a másik ember tisztelete, az alázat, nagyobb rend a környezetünkben és persze nagyobb rend a fejekben is - talán ez az, amit megtanít majd nekünk a mostani helyzet.

- Neked is eszedbe jutott, hogy esetleg otthoni karanténba vonulj?

- Gondolom, mindenkinek megfordult a fejében, de a mi szakmánkban ez szinte kivitelezhetetlen. Hiszen műsort gyártani, otthonról bonyolítani lehetetlenség. Itt most elsősorban az interjúkra, a riportok forgatására, majd a vágásra gondolok. Természetesen mostanában sok a Skype-interjú, online sajtótájékoztatók vannak, hogy kevesebb legyen a kontaktus, kevésbé terjedjen a vírus.

- Mi az, amitől a legjobban tartasz a járvánnyal kapcsolatban?

-Most természetesen az ember a közvetlen hozzátartozói egészségét félti. Leginkább azokért aggódik, akiket szeret, de mindenki egészsége fontos. Éppen ezért be kell tartani a hatósági intézkedéseket, a veszélyhelyzeti rendeleteket, lehetőség szerint kerülni a társas érintkezéseket. Igen, gyakoroljunk önmérsékletet és valóban csak akkor menjünk az utcára,  akkor hagyjuk elaz otthonunkat, ha az nagyon szükséges például a munkánk vagy a nélkülözhetetlen élelmiszerek vásárlása miatt. Reméljük nem sokáig tart ez a veszélyhelyzet, ami mindnyájunk életét megváltoztatta. De amíg ez így van, addig is mindenki maradjon szépen otthon!