Minél halkabb, annál hosszabban fertőz

2020-04-20 12:48:00 Kail

hírkép

Maszkot viselni tehát magunk és mások védelmében is kell, mivel akár beszéd közben is elkaphatjuk vagy átadhatjuk a vírust - olyannak is, aki éppen nincs a közelünkben.



Beszéd közben olyan mikroméretű nyálcseppek is kerülnek a levegőbe, melyeket szabad szemmel nem látunk. Ha ezek egy koronavírussal fertőzött személytől származnak, fertőzhetnek, akár normál hangerejű társalgás, halk beszéd vagy suttogás révén is - derül ki egy nemrég megjelent kutatásból. A New England Journal of Medicine által közölt eredmények szerint az apró nyálrészecskék tovább képesek a levegőben maradni, mint a nagyobb méretűek, ez pedig különösen veszélyes, hiszen akár egy arra sétáló ember is elkaphatja általuk a vírust, anélkül, hogy bekapcsolódna a beszélgetésbe. Elég, ha belélegzi a levegőt, mely tartalmazza a nyálrészecskéket.

A kutatók lézerekkel vizsgálták meg a tesztalanyok szájából távozó mikrocseppeket - így derült ki, hogy a halk beszéddel kikerülő nyálrészecskék tovább maradnak a levegőben. Ezek légzéssel közvetlenül a tüdő felé veszik az irányt, ami különösen veszélyes. Sokkal kockázatosabb, mint a köhögéssel vagy tüsszentéssel terjedő cseppfertőzés, hiszen míg az utóbbi a felületeken végzi, majd érintéssel kerülhet be a szervezetbe, az előbbi egyenesen a tüdőhöz juthat el. A kutatás eredményeire hivatkozva a szakemberek azt javasolják: igenis, viseljünk maszkot, hiszen így nem csak saját, de mások egészségét is megóvhatjuk a vírus terjedésétől.