Iszonyat, mennyi műanyag van a folyókban is

2019-11-25 17:51:00 Kail

hírkép

A kutatók 2700 mintát vettek 45 európai helyszínen, melyek mindegyikében találtak műanyagot.



Egy Európán átívelő kutatás keretében kilenc folyót vizsgáltak meg a Tara Ocean Foundation munkatársai a kontinensen, hogy átfogóbb képet kapjanak az európai vizek szennyezettségéről. Az eredmény megdöbbentő: a vízből vett minták 100 százalékában találtak mikroműanyagot, azaz 5 milliméternél kisebb műanyagdarabot. Ez azért ijesztő, mert 2700 mintát elemeztek 45 helyszínen, a többi között a Temze, az Elba, a Szajna, a Rhône, a Rajna, a Tiber, a Garonne és a Loire vizéből, és ezek között egy sem volt olyan, amiben ne lett volna műanyag-szennyezés - írja az Euronews honlapja.

Azt már régóta lehet hallani, hogy az európai tengerekben egyre súlyosabb a műanyagszennyezettség, a mostani eredmények viszont azt is bizonyítják, hogy nemcsak a tengerek, hanem a folyók is súlyosan érintettek. A mikroműanyagok tehát nem csak a nyílt vizekben pusztítják az élővilágot, hanem folyóvizeinkben is. Elsősorban kozmetikai termékekben fordulnak elő vagy a nagyobb méretű műanyagokból választódnak le, majd kerülnek be az ökoszisztémába, miután a halak és más tengeri élőlények elfogyasztják őket. A súlyosan mérgező részecskék a WHO figyelmeztetése szerint már az ivóvízben is megjelentek, így nem csak az élelmiszerekkel, de a fogyasztásra alkalmas vízzel is károsíthatják az emberi szervezetet.

Az alapítvány munkatársai szerint az újrahasznosítás és a gyártás során hozzáadott mikroműanyagok visszaszorítása lehet a megoldás a problémára, de sokat segíthetnek azok a mentőakciót is, melyeket a világ több részén végeznek önkéntesek bevonásával. Legutóbb Olaszországban 3 kontinens önkéntesei gyűjtötték a szemetet az Adria partján és vizében. Akkor 1 nap alatt több mint 1 tonna, pontosan 1162 kilónyi szemetet gyűjtöttek össze, a legkülönfélébb műanyagokból, így szívószálakból, PET-palackokból, kupakokból, borotvákból, csomagolásokból, nylon kötegelőkből, halászati termékekből és más nem újrahasznosítható hulladékokból (372 kg). A habszivacs (45 kg), az üvegek, a konzerves dobozok, egyéb fémhulladékok (90 kg), használt gumiabroncsok (16 kg) mellett több száz kilogrammnyi betontörmelék is volt, amit kitartó és kemény munkával sikerült összegyűjteniük az akció résztvevőinek.