Vigyázzon, mit beszél a lisszaboni villamoson

2018-09-13 08:39:00 Kail

hírkép

Miközben az ezredfordulón az ismeretlentől tartva még kicsit félve vágtak neki honfitársaink Portugáliának, mára már ez lett az egyik divatos úti cél. Napi két repülőjárattal és mostantól egy új útikönyvvel.



Ma már annyira népszerű ez a desztináció, hogy jól gondolják meg, mit beszélnek a 28-as villamoson - Lisszabonban. Mert a portugál főváros szinte összes nevezetességét érintő járat bármelyik ülésén helyet foglalhat valamelyik honfitársuk, annyi magyar utazik mostanában arra - figyelmeztetett a Hibernia kiadó Lisszabon és környéke című kötetének bemutatóján Joaquim Pimpao kereskedelmi tanácsos. Aki szerint jó, hogy egyre olcsóbban és így egyre többen utazunk, mert a turizmus a béke ipara. Mint mondta, ha ismerjük egymást, akkor nem akarjuk lebombázni egymást.

Portugália budapesti nagykövete, Maria José Morais Pires a két nép közötti kapcsolatokról beszélt. Azt mondta, kevés magyar tudja, hogy Lisszabon újjáépítésében az 1755-ös pusztító földrengés után kulcsszerepet játszott Mardel Károly pozsonyi építész-hadmérnök, aki Pombal márki akkori miniszterelnök megbízásából sok épületét tervezte a megújuló portugál fővárosnak. Arrafelé újításnak számított, hogy a tetőtereket ablakokkal látta el, az ilyen manzárdos megoldást mindmáig magyar stílusnak hívják a portugál építészek.

De más magyar vonatkozásai is vannak Lisszabonnak és Portugáliának, ezeket az új útikönyv szépen sorra veszi. Akárcsak a lisszaboni látnivalókat, a gasztronómiát és a sportot. A magyar nyelvű útikönyvek közül pedig hiánypótló módon több fejezetet is szentel a főváros környékének, a világörökségi helyszíneknek. Hiszen bűn volna például a gyönyörűséges Sintra rengeteg csodájáról csupán nyúlfarknyi terjedelemben szót ejteni - mondja a kötet szerkesztője, Portugália régi ismerője és tudója, Lantos Vera.