Litvániában bukott le az angol szellem

2018-06-16 12:05:00 Kail

hírkép

A szellem - így hívták egymás között a brit National Crime Agency nyomozói James Mulvey-t, aki a kokain- és marihuánacsempészet királya volt Nagy-Britanniában. Módszere roppant egyszerű volt: fémhengerekben csempészte be a kábítószert az Egyesült Királyságba és Írországba.



A rendszer remekül működött mindaddig, amíg egy sasszemű rakodómunkás ki nem szúrta: mindig ugyanazok a hengerek utaznak Belgiumból Nagy-Britanniába és vissza. Értesítette a rendőrséget és a banda le is bukott, de a drogkirály nem.

Marbellán élt egy 1,5 millió fontot érő luxusvillában, miközben gyerekeit méregdrága magániskolákban taníttatta Nagy-Britanniában - írta róla a Daily Mail, mely azért követte pályafutását, mert bűnözői körökben úgy vélték: James Mulvey-t sohasem kapják el! Amikor hírt kapott a lebukásról, akkor ugyanis szellemmé vált. Európa sok országában kóborolt - lehet, hogy nálunk is járt az elmúlt hét év során. Mindig szállodában lakott. Eldobható mobiltelefonokat használt. Így a rendőrök nemigen tudták követni. Ám édesapja megbetegedett és az érző szívű drogkirály hazalátogatott Nagy-Britanniába. A rendőrök kihasználták a kiváló alkalmat. Titkosszolgálati módszerekkel figyelték, de kiszúrta őket és újra eltűnt. Európai elfogató parancsot adtak ki ellene.

Közben a drogcsempészet folytatódott. A bíróság szerint 68 millió font volt a haszna a drogkirálynak. A valóságban ennél nyilván jóval nagyobb, de a bíróság előtt bizonyítani csak ennyit tudtak. De hogy került bíróság elé a megfoghatatlan brit drogkirály? Litvániában feltűnt egy különös remete. Aki nem áll szóba senkivel, egyáltalán nem kötődik az országhoz. Sem litvánul, sem oroszul nem tud egy kukkot sem. Nem is amerikai akcentussal beszél, mint a kivándorolt litvánok. A balti államokban tartanak az ilyen remetéktől, mert az orosz titkosszolgálat szívesen működik együtt akár a maffiával is be nem vallható céljai elérése érdekében. Minthogy a kopasz férfi kísértetiesen emlékeztetett az angol gengszterfilmek szereplőire és külföldiek számára alig érthető angol nyelvet beszélt, ezért értesítették a brit kollégákat. Akik felkiáltottak az örömtől: pezsgőt bontottak a sikeres hajsza végén. A többi már kommandós rutinmunka volt: az angol gengszter egy napon arra ébredt, hogy fegyvert tartanak a fejéhez. A 42 éves gengszter, akit megfoghatatlannak neveztek az alvilágban, egy litván börtönben morfondírozhatott azon, hogy az európai együttműködésnek nemcsak előnyei vannak számára. A vámosok ugyanis sohasem vizsgálták a szállítmányokat, hiszen az EU-n belül történt a csempészet. James Mulvey Antwerpenben vette át a kokaint és a marihuánát, amelyet aztán Nagy-Britanniában és Írországban terjesztett. A rendőri együttműködés is egyre javul Európában: hiába dekkolt az EU egyik legkeletibb pontján, mégiscsak megcsípték a brit drogkirályt.

A brit bíróság 32 éves fegyház büntetésre ítélte James Mulvey-t, akinek ebből 16 évet le is kell majd ülnie. Csak utána kérheti a bíróságot, hogy jó magaviseletéért engedjék korábban szabadon. A nagy bűnügyekre szakosodott National Crime Agency szemmel látható büszkeséggel nyilatkozott a londoni Daily Mailnek. Nincs olyan bűnöző, akit ne tudnánk elkapni, senki sem érinthetetlen! Hétéves hajsza után a drogkirály  is bíróság elé került. Az élete addig is inkább rémálomhoz hasonlított. A Daily Mail idéz a kihallgatási jegyzőkönyvekből. Eszerint a 42 éves gengszternek szabályos üldözési mániája volt. Nem is annyira a rendőröktől félt, hanem az alvilágtól.

A többi gengszter ugyanis tudta, hogy menekül, ezért kevésbé képes ügyelni a biztonságára. Ki akarták nyírni és megszerezni a pénzét, mielőtt lecsap rá a rendőrség. Állandóan halálfélelemben éltem - vallotta a gengszter. Aki valósággal megkönnyebbült, amikor Litvániában kiderült: azok, akik fegyvert szegeznek a fejének, kommandósok és nem gengszterek. A drogkirály tehát hűvösre került, de Nagy-Britanniában továbbra is topon a kokainfogyasztás. James Mulvey törekvő kiskereskedő volt, aki nagyra nőtt, de a piacon valójában a kartellek uralkodnak. Nem kizárt, hogy a kartellek irányították a National Crime Agency figyelmét James Mulvey-re, hogy kiszorítsák a konkurenciát a piacról és a rendőrségnek is adjanak valamit, amivel elbüszkélkedhet ország-világ előtt: rács mögé juttattuk a drogkirályt 32 évre!