Na most már mindenki hagyja abba - videó

2017-12-10 08:38:00 Kail

hírkép

Auld Lang Syne – régi skót dal hangzik el a munkahelyen, amikor véget ér a munkaidő. Egy hang figyelmeztet: nem akkor és nem annyit dolgozol, amennyit akarsz! A hang egyre erősödik, hogy mindenki érezze: itt az idő a távozásra.



Japánban a régi skót dalt, mely a búcsúról szól, gyakran használják üzletekben a záróra jelzésére. Mindebben nem lenne semmiféle újdonság, ha nem egy drón repülne körbe a munkahelyen, hogy távozásra szólítsa fel a túlbuzgó munkatársakat. Tokióban a Taisei cég főnöke sajtóértekezleten mutatta be a drónt, amely reményei szerint forradalmi változásokat hoz a munkahelyen.

Japánban a munka becsület dolga és ezért a munkatársak valósággal versengenek: ki dolgozik többet? Az eredmény: gyakran a karosi. Amikor az orvos azzal zárja jelentését, hogy a beteg belehalt a munkába. Az elmúlt évben 191 ilyen esetet tapasztaltak a távol-keleti szigetországban. Valószínűleg ennél sokkal többen vannak, akik hősi halált halnak a munka frontján Japánban.

A problémával tisztában van a kormányzat is. Rendeletekkel buzdítja a vállalatokat, hogy tegyenek meg mindent a karosi elkerülésére. Az NHK televízió meg is kezdte a kampányt. Aztán kiderült: egy 31 éves munkatársuk is a karosi áldozata lett. Ő volt a közszolgálati média fővárosi tudósítója. Egyetlen hónapban 159 túlórát teljesített. Sohasem vett ki szabadságot…

A parlament ezért törvényt hozott arról, hogy minden japán köteles kivenni egy évben legalább öt nap szabadságot. Sokan ugyanis beérik a hivatalos ünnepnapokkal. Ebből 15 van Japánban. Különben pedig éjjel-nappal megállás nélkül dolgoznak, amíg a karosi meg nem állítja őket. Ezért figyelmezteti áprilistól egy cég dolgozóit Japánban a munkahelyen repkedő drón, hogy Auld Lang Syne – vagyis viszlát.