Megtöbbszörözik az idegsebészek számát

2017-10-14 17:44:00 Kail

hírkép

Elindult Afrikába a Magyar Afrika Társaság (AHU) 17. orvosmissziója. A célállomás Malawi, azon belül is a második legnagyobb város, Blantyre, lent, az ország déli részén.



A mostani egyben a harmadik műtős misszió is. Eddig kétszer operáltak magyar orvosok Malawiban, mindkétszer fül-orr-gégészek. Most idegsebészek érkeznek az ország egyetlen ilyen szakorvosának segítségére. Mindannyian közvetlen kollégák, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézetben dolgoznak, az Amerikai úton: Dr. Kelemen József Árpád aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvos, Dr. Markia Balázs gyermekidegsebész főorvos, Dr. Nagy Gábor idegsebész főorvos, Dr. Rácz Adrien Dorina és Dr. Szegedi László idegsebész szakorvos jelöltek töltik a következő két hetet az AHU műtős missziójával Malawiban.

A segíteni akarás mellett mindannyiukat a kalandvágy és a kihívás motiválta, amikor eldöntötték, hogy útnak indulnak. Azt, hogy mire vállalkoztak, már tudják, főként a korábban kint dolgozott fül-orr-gégész kollágáiktól. Afrikában orvosból, főleg sebészből nagyon nagy hiány van: Malawi rohamosan növekvő népességű, most 18 milliós ország, egy orvosra 50 ezer ember jut. Blantyre-ben egy idegsebész van, a magyar orvosok őt is és munkatársait is képezni fogják a műtétek közben.

A mostani misszió tagjai is önkéntesként fognak dolgozni Afrikában, de nem a szabadságuk terhére: az Intézet szolgálati útként kezeli a missziót. Már azt is tudják, milyen esetek várják őket. Nehezek. Olyanok, amelyekkel az egyetlen ottani kolléga nem tud megbirkózni. Ezért át is küldte a kórtörténeteket és az MR-vizsgálatok eredményeit, hogy felkészülhessenek a magyar orvosok. Akiket meglepett, mennyire elhanyagolt esetek várnak rájuk. Olyanok, melyekre itthon azt mondanák, hogy nem várhatnak egy percet sem.

Ami itthon az esetek túlnyomó részét jelenti, azzal nem igazán lesz dolguk kint. Rosszindulatú daganatokat nem nagyon fognak műteni, miután onkológiai ellátórendszer ott nincs, a betegek életkilátásai az operáció után minimálisak volnának. De nem számítanak porckopásos vagy más, jellemzően időskori betegségekre sem, hisz a várható élettartam ott jóval alacsonyabb, mint Európában.

Operálni fognak ugyanakkor jóindulatú daganatokat, például agyalapi mirigy-daganatokat, ezekkel a műtétekkel akár a vakságtól is megmenthetik a betegeket. És nagyban javíthatják az életminőségüket. Párban fognak dolgozni, de nem állandó párokban. Hogy hány műtétet végeznek el a két hét alatt, egyelőre nem tudni. De be fogunk számolni róla, mint ahogy arról is, hogy milyen volt a magyar idegsebészeknek a találkozás Afrikával.

Az AHU 17. orvosi missziójának munkáját a helyszínen a Magyar Kereskedelmi és Kulturális Központ (HTCC) munkatársa, Szeremley Csaba fogja segíteni.

A Magyar Afrika Társaság egyébként már nemcsak Afrikában végez egészségügyi küldetést: a minap elindította hazai Mentőszolgálatát is, amely pont két héttel ezelőtt tartotta meg első szűrőnapját a hátrányos helyzetű Ópályiban és még az idén szervezi a másodikat.