Megdöbbentő, mit néznek a gyerekei!

2017-03-08 06:16:00 Karajos András

hírkép

A televíziók helyett egyre inkább a YouTube tartalmait követik a 10-18 évesek. Vajon miket és miért? Ennek jártunk utána.



A régi média és az újmédia közötti alapvető különbség a digitalizmus, mely megteremtette az újmédia interaktivitását, valamint azt, hogy az információkhoz való hozzájutás azonnali. Egy nagyon szemléltető példa lehet erre az, ha például szeretnénk megnézni, hogy Sydney-ben milyen helyi híreket tartalmaznak a helyi lapok, akkor a régi média elvei szerint attól függ, hogy milyen gyorsan jutunk hozzá az információhoz, hogy a postaszolgáltatás milyen gyorsan juttatja el hozzánk Sydney helyi újságjait. Az újmédiában viszont egyszerűen csak az internetre kell fellépni ahhoz, hogy olvashassuk Sydney-ről szóló híreket Sydney napilapjainak összeállított híranyagából, hiszen online is elérhetőek a cikkek weblapon, vagy akár egy alkalmazáson keresztül is.

De hogy miért is volt fontos ez a kis médiatudományi kitérő? Azért, mert a mai tinédzserek ebben a világban élnek, és ahogyan a televízió kiszorította őket a fogyasztóik közül, hiszen a 18-49 éveseknek gyártanak főleg műsorokat, úgy ők sem szeretnének már a fogyasztói lenni. Találtak maguknak egy másabb, sokkal gyorsabb, interaktívabb módot a szórakozásra: az internetet, valamint az interneten fellelhető honlapokat; legfőképpen videómegosztó- és közösségi oldalakat. A média- és más vállalatok pedig egyre inkább kezdik felismerni, hogy ahhoz, hogy ez a korosztály elérhetővé váljon a számukra, nekik is be kell lépni ebbe a digitális térbe.

2014-ben megjelent a Középsuli.hu, mely kifejezetten tizenévesek számára kezdett internetes tartalmat gyártani azzal a céllal, hogy a kiskamaszokat és tinédzsereket megtalálja és szórakoztassa, illetve oktassa. Ugyanők indították útjára Magyarország első tizenéveseknek szóló internetes sorozatát 2015 áprilisában, az akkor még a piacon konkurencia nélkül lévő, a honlap után Középsulinak elnevezett szappanoperát. A Középsuli.hu egészen hamar, mindösszesen fél év alatt felfuttatta honlapját, közösségi felületeit és internetes fikciós sorozatát. A Középsuli imponáló nézettséggel vezeti a népszerűségi listát a tizenéveseknek szóló internetes sorozatok között, a legutóbbi, 47. rész két nap alatt kétszázezres megtekintést ért el, de a sorozatot átlagosan félmillióan nézik.

Azóta újabb sorozatok is indultak. A Gimi például a már eleve parodisztikus Középsulit parodizálta. (A Középsuli nem akarja magát komolyan venni, szórakoztatni és tanítani akar a maga különc módján.) Az állami média is felismerte ezután 2016-ban, hogy van valami ebben a tinédzsereknek gyártunk internetes tartalmat dologban, és elindították a Holnap tali! című napi rendszerességgel megjelenő tiniwebsorozatot. A Holnap tali! közösségi oldalain néhány ezer főből álló követőtábor lelhető fel, a sorozat viszont alapvetően az állami média, az M5 honlapján található meg.