Mócsingos húsra vevő a magyar?

Hús(tor)túra a Lajtán innen

[Kail] publikálva: 2018-04-17 17:27:00 | Nyomtatásprint

hírkép

Aki látta már egy nyugat-európai húsbolt kínálatát, az jól tudja, hogy szembeszökő a különbség a hazai ajánlathoz képest. És itt most nem a húsok fajtáira gondolok. A Lajtán túl is nagyjából ugyanazt adja a hentes, Bécsben, Párizsban és Londonban is főként csirkét, pulykát, sertést, marhát árusítanak. Csakhogy a minőség!


Már első ránézésre is szembetűnő, hogy odaát színhús kapható, nincs rajta bőr, hártya, mócsingos rész pedig véletlenül sem. Utánajártunk, nálunk miért nincs ez így. Azt már most elárulhatjuk, hogy nem a magyar hentesek technikai tudásában van a hiba, ők is ugyanolyan jól tudják szelni, fejteni a húst.

Békásmegyer, vásárcsarnok, abban is az egyik legnagyobb húsbolt. A sertéscomb bizony elnagyolt munka, távolról sem filézett színhús. Hártyás, zsíros, ráadásul még a porc egy darabját sem kanyarították ki belőle rendesen. Amikor azt firtatom, hogy miért nem végeztek rendes munkát, az eladó, aki hívatására nézve hentes, így válaszol: „Uram, ha színhúst adnánk, akkor 10-20 százalékkal drágább lenne ez a sertéscomb, most ugyanis csak a zsíros résszel együtt tudjuk ennyiért felszámolni.” Majd készségesen felajánlja, ha bajom van így a hússal, akkor megtisztítja tisztességesen. Meg is teszi, rutinos mozdulatokkal, másodpercek alatt. Ám előtte még bruttó súlyban leméri és számlázza a kilónyi combot, még mielőtt a lenyesett részek a szemétre kerülnek.

A közeli kis húsboltban egyszer kiváló minőségű csirkemellet adtak, tényleg filézve volt, ahogy azt kiírták. Másodszorra már zsíros volt, hártyás, porcos. A hentes felvilágosított, mi is történt. Elsőre exportból visszamaradt filézett csirkemellet kaptam. Itt persze rögtön felötlik az a vita, amit a multikkal és a nemzetközi kereskedelmi láncokkal folytat a magyar kormány. Állítólag mi, kelet-európaiak sokszor nem ugyanazt a minőséget kapjuk ugyanolyan márkanév alatt. A mosópor nem olyan hatékony, a levesporból kispórolják a zöldséget és a húst. Úgy tűnik azonban, ha kell, mi magunk is elő tudjuk állítani ezt a minőségi különbséget – a magunk kárára.

A miértre már nehezen kaptam választ. Falakba ütköztem. Nem kis meghökkenésemre többször is azzal utasítottak el, hogy a húsok frontján is megmutatkozó kettős mérce kényes politikai kérdés. Amikor csodálkozva kérdeztem, hogyan lehet a mócsingos hús politikai kérdés, sejtelmesen mosolyogtak. Egy minisztériumi főosztályvezető névtelenül annyit mondott, hogy ez egy szegény ország jó ismérve. Magyarországon a zsíros, cafatos húsra van igény, pontosabban fizetőképes kereslet. Mert éppen annyival olcsóbb, amennyivel több rajta a zsír. Ez nem ízlés, hanem pénztárca kérdése.

Éder Tamást, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnökét azért sikerült szóra bírni. Végül is azt mondta el becsomagolva, amit mások egyenesen, de név nélkül. „A magyar húskereskedelemben kapható húsok a piacgazdaságban megszokott módon a legszélesebb minőségi kategóriákat képviselik. A piaci szereplők attól függően alakítják ki a kínálatukat, hogy milyen kereslettel találkoznak az egyes minőségi kategóriákban. Nyílván a gyengébb minőségű, kevésbé igényes kidolgozottságú húsrészek az olcsóbbak, míg a zsírtalanított, hártyátlanított, gondos kidolgozottságú húsrészek drágábbak. A magyar húskereskedelem éppúgy készít és értékesít gyengébb minőségű tőkehúsdarabokat, mint előrecsomagolt, szépen megformált, kiemelkedő minőséget képviselő hússzeleteket. Hogy miből mennyi készül és kerül piacra, az dönti el, hogy a vevő mire mutat fizetőképes keresletet. A húspiacon is azok a versenyzők maradnak versenyben, amelyek képesek megfelelő áru termékkel kielégíteni a keresletet.”

Ezek után rákérdezetem az elnöknél arra, hogy a magyar húspiacon milyen arányban képviseltetik magukat a minőségi termékek és a zsírt, hártyát, mócsingot sem nélkülöző húsok.

„Halvány gőzöm sincs róla. Erről nem vezetünk kimutatást” – szólt a válasz. Így statisztika híján csak a tapasztalatainkra hagyatkozhatunk. Tíz húsbolt közül ha egy árul minőségi terméket.

Varga Zsolt

© vilagszam.hu




Galéria:



Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz



Megenné ön a műdisznót?

A kategória további hírei:


KÖRNYEZETVÉDELEM
PÉNZTÁRCA
Nincs szavazás a Brexitről
A brit alsóházban ez nem lesz kérdés a kilépés
ÚTIKÖNYVEK HELYETT
RECIKLI

Itt jártunk: Uganda

TOP
PIKÁNS

1. Mi van most az Adrián?

Egy magyar recepciós mesél

2. Ezt most inkább hagyja ki!

Életveszélyes a túrázás

3. Emeletes ülések a repülőkön

Ez (is) lehet a jövő

4. Menjen, amíg nem késő

Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el

5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap

Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó

6. Ilyen az amish szex

Két év tombolás után csak a férj

7. Nádas Tamás barátom emlékére

Lezuhant a műrepülő világbajnok

8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat

A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye

9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket

Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat

10. Ilyen az eszkimószex

Szex kölcsönbe

1. Ezek voltak a legnagyobb szerelmek 2023-ban

Sztárjainkat is utolérte a szerelem

2. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian

Hiányzó gyémántok

3. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt

Készen állsz?

4. 5 tuti tipp a boldogabb élethez

Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől

5. Ez a legizgalmasabb csillagjegy

Elmondjuk, miért!

6. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi

Köztük vagy?

7. Jolie keményen megvádolta Pittet

„Történt családon belüli erőszak…”

8. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!

Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?

9. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár

Nem akárhol buktak le

10. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után

A királyi családban sem fenékig tejfel az élet

Műsoraink
2024.10.11. 18:35 Világszám - Inforádió
London III.
2024.10.12. 10:05 Világszám - Inforádió
London IV.
2024.10.13. 10:35 Világszám - Inforádió
London III. ism.
Közösség
Nap lánya

Szépség és kitartás

Szófelhő / Archív
--