Avagy hogyan préselik ki a bálna fejéből az olajat
[szorenyi.p] publikálva: 2011-02-12 07:02:00 | Nyomtatás
1985 óta portugál vizeken nem lehet bánára vadászni. Ezt az Azori-szigeteken nagyon sajnálják. Évszázadokig ebből éltek a helyiek. A döntés után sok pénzt kaptak, hogy felhagyjanak ősi mesterségükkel. Most már csak a bálnamúzeumot tudják mutogatni, de arra nagyon büszkék.
h i r d e t é s ^
Spermaceti refrigerátor - így hvják azt a szerkezetet, melynek segítségével a bálna fejéből olajat lehet préselni. A hatalmas emlősnek ugyanis szinte minden porcikáját felhasználták a helybeliek. Először partra vonszolták a bálnát, majd a főbb részeket feldarabolták. A bálnazsírleszívóval jutottak a zsírhoz és az olajhoz, amelyet elkülönítettek.
Világszám minden szombaton 10 órakor az Inforádióban.
A dicső vadászmúltat a bálnamúzeumban lehet megtekinteni. Egy 1970-ben készült filmet mutatnak meg a turistáknak. Ez a munka valóban fantasztikus. Kiderül, hogy a bálnavadászok többségének más, polgári foglalkozása is volt, fodrász, ács vagy éppen újságárus. Egyikük figyelte állandóan a tengert távcsővel, és amikor megpillantott egy bálnát, fellőtt egy rakétát. Amikor ezt a többiek meglátták, rohantak a tengerhez. A nagyjából nyolc méteres evezős csónakokat motoros hajó vontatta ki a nyílt vízre, de a vadászat már a két lélekvesztőből zajlott. Meggyőződhettünk, hogy a bálna nem egy tengeri oroszlán, gyönge bárányként tűrte a hatalmas emlős, amint megszigonyozzák, pedig farkának kegyetlen csapásával szétzúzhatta volna a csónakot.
Manapság a bálnales az egyik legfontosabb bevételi forrás az Azori-szigeteken. A szigetek az Atlanti-óceán közepén találhatóak, az európai partoktól 1460, Észak-Amerikától 3750 kilométernyire. A Golf-áramlatnak köszönhetően a tenger hőmérséklete mindig magas, ezért nyáron és télen egyaránt rengeteg bálna pihenget a part közeli vizekben. Hogy mekkora volt a legnagyobb bálna amit itt láttak, az kiderül a szombaton 10 órakor kezdődő Világszámban, az Inforádióban.
Galéria:
A kategória további hírei:
Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el
2. Rendőrök a budapesti robbanás áldozatai
Megváltozik a főváros közlekedése a lezárások miatt
3. Weisz Fanni gyönyörű volt Áder János oldalán
Az államfő beszédét jeltolmácsolásban is láthatták
4. Már tudni, kié a Dunában talált 130 ezer euró
A bécsi rendőrség szerint nem történt bűncselekmény
5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap
Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó
Két év tombolás után csak a férj
7. Nádas Tamás barátom emlékére
Lezuhant a műrepülő világbajnok
8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat
A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye
9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket
Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat
Szex kölcsönbe
Jól keresnek az elfoglalt üzletasszonyok partnerei
2. Steiner Kristóf érdekeset mondott a Pride-ról
Budapestre jön az Izraelben élő újságíró
3. Nem is voltam Trump szeretője
Ezt állítja a volt francia elnök felesége
4. Végre bocsánatot kért exétől Brad Pitt
Ezúttal Jennifer Aniston volt soron
5. Ilyen, amikor a nők üldözik a férfiakat
Szerepcserés videón mutatják meg
Mindenki jól jár
Videó is készült róla
8. Méhekkel elégítette ki magát Kleopátra
A rovarok adták a rezgést az ókori vibrátorban
9. Aki lefeküdt a brit miniszterelnök fiával
Churchillt is megkívánta az amerikai szépség
10. Kiforgatja vagyonából volt férjét a modell
Kevés neki évi 370 ezer font
Brummog a felvidéki színésznő otthonában